تئاتر باغبان مرگ

کامینارت:

مشخصات اثر

کارگردان:آروند دشت آرای

نویسنده:محمد چرم شیر

بازیگران:آتیلا پسیانی ، مارین ون هولک

طراح لباس:آتوسا قلمفرسایی

طراح گرافیک:فرهاد فرونی

طراح صحنه :آروند دشت آرای

این نمایش که پس از سه سال مجددا به روی صحنه رفت درسالن سمندریان تماشاخانه ایرانشهر اجرا شد.

موضوع نمایش از صحبت های یک قاتل و جنایتکار با یک خبرنگار است.

«جنایت و مرگ» جزو مباحثی است كه همیشه وجود داشته و انسان در تمام دوره‌های تاریخ به نوعی به آن می‌اندیشیده است. در این نمایشنامه مفاهیم بسیار گسترده، دقیق و تاثیرگذاری وجود دارد

صحنه ی این نمایش تنها با استفاده از یک میز بلند در و سط سالن بود که دو بازیگر این نمایش در هر سوی این میز نشسته و مشغول گفتن دیالوگ هایشان میشدند.

بازیگران باغبان مرگ بی‌کمترین عمل صحنه‌ای و نوسان در لحن و نت صدا و کمترین بسامد حسی بیشترین تاثیر را بر تماشاگر می‌گذارند. شخصیت‌ها به تمامی در وجود بازیگران حلول می‌کنند، با آنها زندگی می‌کنند و رستاخیز می‌یابند. تماشاگر به تمامی باور می‌کند که آن مرد قاتل انگلیسی – آرنولد کرامبرگ – روبه‌رویش نشسته است و آن زن خبرنگار آمریکایی- تریسی کندی – را. آنان وجوه پیدا و پنهان شخصیت را به تمامی در مقابل نگاه بی‌رحم تماشاگر معنا می‌کنند. پخته و اثر‌گذار، رازآلود و پرمعنا و به یکدستی و یکنواختی هوشمندانه می‌رسند و نفس تماشاگر را برای دست‌کم یک ساعت در سینه زندانی می‌کنند.

در مقابل تماشاچیان از ویدیئو پروجگشنی نیز استفاده شده بود که گاهی تصاویر زنده ی بازیگر و گاهی صحنه های دیگر را به نمایش میگذاشت.

در تمامیه زمان اجرای نمایش صدای پاهایی به گوش میرسد

نقطه  عطف نمایش انتهای صحنه بود که با استفاده از نور و حرکات دستان توانای جناب پسیانی نمایش را تمام میکرد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را ثبت کنید