تئاتر “هاروی” نوشته ی مری چیس

 کامینارت:

تاتر هاروی در آبان و آذر 95 در تماشاخانه ایرانشهر به روی صحنه رفت.

نویسنده : مری چیس

کارگردان : ملودی آرام نیا

بازیگران : مهدی بجستانی – مهدی بوسلیک – شقایق دهقان – معصومه رحمانی – کاظم سیاحی – رامین سیاردشتی – یلدا عباسی – مسعود کرامتی – سروناز نانکلی – پرهام یدالهی

با احترام و سپاس از آنانکه این اثر را آفریدند، نکاتی را در ذیل می آوریم تا خدمتی باشد به هنر تاتر.

اثر به لحاظ نوشتار ساختاری منسجم وخطی دارد و اتفاقات پشت سر هم و متوالی رخ می دهند و تماشاگر

نمی تواند منتظر حادثه ایی غافلگیرکننده بماند. تغییر تابلوها در این نمایش کاملا قابل انتظار است که این از روایت خطی و ساده آن نشات می گیرد. با اندکی تمرکز می توان دریافت که ترجمه اثر غیر روان است با خوانشی متناقض. بدین معنی که تماشاگر را لحظاتی به فضای مکان نوشتار، یعنی آمریکا می برد و در لحظاتی تاکید بر مکان اجرای آن یعنی کشورمان دارد.

ایفای نقشها بیشتر متکی بر بازی دو نفر است و براحتی می توان فهمید که برخی از بازیگران در کوتاهترین زمان به تیم اجرا پیوسته اند. تمرینهای نقش آفرینان ساعتهای لازم و کافی را دربرنداشته است که بطور مثال می توان به کنترل صدای هریک از بازیگران اشاره کرد که بجای اجرای یکدست آن از سوی کارگردان، به عهده نقش آفرینان نهاده شده است.

نکته مهم و اساسی در این اثر، پایان بندی نمایش است. وقتی شخصیت موجود خیالی یعنی هاروی که خرگوشی خیالی است، از بیمار به دکتر منتقل می شود، همگان منتظر اتفاق نمایشی متفاوتی بودند. این انتقال ذهنی و شخصیتی به دکتر که اتفاقی مهم و پایانی نمایش است به قدری ساده و کتاب گونه اجرا شد که تماشاگر حتی متوجه اتمام نمایش نگردید و از سکوت طولانی و تغییر نور این موضوع به تماشاگر اطلاع داده شد. بطور مثال و از نقطه نظر نمایشی میشد که شخصیت خیالی هاروی (که حتی بطور فیزیکی ساخته شده بود) وارد صحنه شود و در کنار دکتر یا دست در دست او صحنه را به آرامی طی کرده و خارج شود. بدین شکل تمام تصورات تماشاگر از موجودی خیالی به نمایش درمی آمد و حسی خوشایند را از به نمایش گذاشته شدن، که هدف هنر تاتر است را به مخاطب منتقل می نمود. اگر حتی ساعاتی بعد خروج از سالن، مخاطب اثر را در ذهن مرور نماید، می توان گفت که تیم هنری به مقصود خود رسیده و یا حداقل نزدیک شده است.

در پایان یادآور می شویم که این موارد مطرح شده به هیچ وجه کمرنگ کننده زحمات همه عوامل نمایش هاروی نبوده و گروه کامینارت، قدران و سپاسگزار زحمات همه عوامل این اثر هستند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را ثبت کنید