تئاتر “می سی سی پی نشسته میمیرد” در تالار وحدت

کامینارت:

نمایش “می سی سی پی نشسته میمیرد” در آبان و آذر 95 در تالار وحدت به روی صحنه رفت.

نویسنده : همایون غنی زاده

کارگردان : همایون غنی زاده

بازیگران : ویشکا آسایش – سجاد افشاریان – بابک حمیدیان – سیامک صفری – همایون غنی زاده – داریوش موفق – امیر احمدزاده – ایمان فتاحی – هومان محمد حسینی.

با احترام و سپاس از آنانکه این اثر را آفریدند، نکاتی را در ذیل می آوریم تا خدمتی باشد به هنر تاتر.

در این اثر باید تمام قد برای دکور و طراحی صحنه ها به پا خواست زیرا احترامی به هیجانات مخاطبان است. تماشاگر هر آنچه از یک نمایش می خواهد را در صحنه این نمایش می بیند و از این بابت روزی تاتری را تجربه می نماید. بازی ها بجز چند مورد، یکدست و روان و کاملا تمرین شده است.

اما …

بنظر می رسد که این نمایش تقابل و مبارزه ایی با سینماست! در تمام طول اثر که پروسه ساخت فیلمی را روایت می کند، همه چیز در اختیار تهاجم به سینماست. ابتدا موضوع صدای کارگردان از پشت صحنه که در واقع وجه طنز نمایش است، آنقدر پررنگ می شود که نبودش، باعث کسالت اثر می شود. صدای کارگردان و توجه او به بازیگر نقش اول زن، بازیهای نادرست سینمایی و دخالت افراد در کار یکدیگرف گویی فقط در هنر سینما وجود دارد و در سایر هنرها و مشاغل دیده نمی شود.

آنقدر در این اثر به سینما و تحقیر آن اهمیت داده می شود که اثر از وجه نمایشی و تاترگونه خود دور می گردد.

مورد بسیار پر اهمیت در این اجرا، زمان طولانی آن است. البته طولانی بودن اثر، خود ایرادی ندارد اما در اجراهای متفاوت، براحتی می توانستیم ببینیم و بشنویم که مخاطبان از دقیقه 100 ببعد منتظر اتمام نمایش هستند. شاید این امر بخاطر اضافه بودن دو تابلوی نمایش است.

در میان کاراکترها، نقش قاتل حرفه ای یا همان لئون در قیلم حرفه ایی، بقدری اغراق گردیده که به سمت فکاهی پیش رفته است و ارتباطی با مخاطب برقرار نمی کند.

در پایان یادآور می شویم که این موارد مطرح شده به هیچ وجه کمرنگ کننده زحمات تمامی عوامل این نمایش نبوده و گروه کامینارت، قدران و سپاسگزار زحمات همه عوامل این اثر هستند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را ثبت کنید