فیلم “امتحان نهایی” از سی‌و‌چهارمین دوره جشنواره فجر بازماند

کامینارت:

فیلم “امتحان نهایی” از سی‌و‌چهارمین دور جشنواره فجر بازماند. مشخص نیست که هیات داوران چرا فیلم عادل یراقی را حذف کرده‌است. شنیده‌ها می‌گویند امتحان نهایی در آخرین لحظات از لیست 11 تایی فیلم‌اولی‌ها برداشته شده و جای آن به “پل خواب” ساخته اکتای براهنی داده شده‌‌است.

این فیلم در سکوت خبری ساخته شد. اخبار محدود و پراکنده آن از همکاری مشترک عباس کیارستمی با کارگردان در این فیلم سخن گفته‌اند. به گفته عوامل فیلم فیلمنامه امتحان نهایی ایده کیارستمی است.

البته قبل از این هم عادل یراقی با عباس کیارستمی در فیلم “آشنایی با لیلا” همکاری کردند. داستان آن فیلم نیز با ایده کیارستمی شکل گرفت.
آشنایی با لیلا فیلم اول یراقی و البته برای پخش در شبکه ویدویی بود. این فیلم در سینماهای هنر و تجربه نیز اکران شد.
عادل یراقی همچنین در این دو فیلم با مصطفی شایسته –تهیه‌کننده- همکاری کرده‌است. تهیه‌کننده‌ای که پیش از آغاز جشنواره فیلم فجر نسبت به اکران امتحان نهایی ابراز امیدواری کرده بود.
شایسته چندوقت پیش گفته بود امتحان نهایی قابلیت اکران گسترده در کشور را خواهد داشت و مانند فیلم قبلی یراقی –یعنی هرنایی با لیلا- در گروه هنر و تجربه اکران نخواهد شد.
حالا با حذفِ مبهم فیلم بلند یراقی به نظر می‌رسد پیش‌بینی این تهیه‌کننده اشتباه از آب درآمده است.
عادل یراقی نیز پس از این‌که خبر حذف فیلمش را نه شخصا بلکه بر روزنامه اعتماد خوانده گفت: نفهمیدم چه اتفاقی افتاد!
یراقی گفته همه‌چیز برای حضور فیلمش در لیست فیلم‌های جشنواره درست بود. او معتقد است داستان فیلمش نه سیاسی است و نه پیچیدگی خاصی دارد؛ بلکه او یک فیلم با داستانی معمولی ساخته‌است.
این کارگردان که خبر حذف فیلمش را در رسانه‌ها دیده همچنین گفته جشنواره فیلم فجر از ما تبلیغی دو دقیقه‌ای نیز خواست، بنابراین چرا باید بدون هیچ توضیحی “امتحان نهایی” حذف شود.
عادل یراقی که حالا درباره فیلمش در تعجب به‌سر می‌برد، پیش‌تر نیز نسبت به اکران فیلم توسط جشنواره خوش‌بین نبوده‌است.
مدت‌ها پیش و در جریان نمایش فیلم آشنایی با لیلایِ یراقی این کارگردان نسب به ساخت فیلم برای جشنواره به فیلم‌سازان هشدار داده بود.
یراقی گفته بود کسانی که از روی سناریو می‌دانند فیلمشان به اکران اصلی نمی‌رسد حواسشان جمع باشد و خرج اضافی نکنند و به تناسب هنر و تجربه فیلم بسازند.
البته این کارگردان گمان نمی‌کرد فیلم دومش نیز به اکران در جشنواره نرسد.
همچنین پیش از این‌که امتحان نهایی از بخش نگاهِ نو جشنواره کنار گذاشته شود، برخی رسانه‌ها نام آن را در لیست فیلم‌های نگاهِ نو قرار داده بودند. خبرگزاری نسیم نیز پیش از این نامه سه فیلم که دچار ممیزی شده بودند را اعلام کرد که نامِ امتحان نهایی در میان آن‌ها نبود.
از عصر پنجشنبه و پیش از نشست خبری دبیر جشنواره اما برخی اهالی رسانه مدعی شدند که دو فیلمِ “هفت‌ماهگی” و “امتحان نهایی” دچار میزی خواهند شد.
در نهایت نشست خبری دبیر جشنواره و خواندنِ اسم “پل خواب” به جای این فلیم سرنوشت امتحان نهایی را تغییر داد.
امتحانِ نهایی با بازی شهاب حسینی و لیلا زارع داستانِ آشنایی یک معلم ریاضی و یک خانواده را روایت می‌کند. شهاب حسینی در «امتحان نهایی» برای تدریس ریاضی به پسر بچه به خانه آن‌ها می‍‌‌رود و این رفت و آمد زمینه‌ساز آشنایی اش با مادر پسر می شود. این آشنایی اتفاقاتی را رقم می‌زند که سوژه اصلی فیلم را تشکیل داده‌است.
حالا با حذف ناگهانی و البته مبهم امتحان نهایی از بخش نگاهِ نو جشنواره باید دید آیا هیات داوران توضیحی برای حذف این فیلم دارند؟ آیا این فیلم نیز به سرنوشت بسیاری از فیلم‌های دیگر که بدون توضیح از اکران بازماندند دچار خواهد شد؟ و آیا به طور کلی پای هیچ‌کدام از این مسائل در وسط نیست و هیات داوران اشتباه کرده‌است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را ثبت کنید