ترافیک سنگین فیلمسازان مشهور

کامینارت:

مروری بر مهمترین آثار حاضر در کن۲۰۱۷

آثار بخش رقابتی فستیوال کن امسال بیش از هر دوره دیگری نام های فیلمسازان مشهوری را مقابل چشم های علاقمندان سینما قرار می دهند. از این منظر فستیوال کن امسال را می توان متفاوت تر از چند دوره اخیر این رویداد مهم سینمایی در نظر گرفت. این در حالی است که فیلمسازانی چون آدنولد دسپوچن با «ارواح اسماعیل» ، میشل فرانکو با «دختر آپریل» ، تایلور شریدان با «رودخانه باد» ، متیو آمالریک با «باربارا» ، آندره تشین با «سال های طلایی» ، عباس کیارستمی با «۲۴ فریم» ، دیوید لینچ با سریال «توئین پیکز» و رومن پولانسکی با «بر اساس داستانی واقعی» در بخش های مختلف غیر رقابتی امسال حضور به عمل رسانده اند. با این تفاسیر با مروری بر مهمترین آثار حاضر در بخش رقابتی این دوره به استقبال آثاری می رویم که در پایان این رویداد مهم موفق به اخذ جوایز معتبر فستیوال کن خواهند شد.

بی عشق/نوشته از کامینارت

۱ بی عشق

کارگردان : آندره زویاگنیتسف

بازیگران : ماریانا اسپیواک ، الکسی روزین

محصول : فرانسه ، روسیه

مدت زمان : ۱۲۷ دقیقه

ژانر : درام

خلاصه داستان : زوجی که در حال جدایی از همدیگر هستند باید برای مدت کوتاهی متحد شوند تا پسر بچه کوچک خود را بیابند ، پسری که در هنگام یکی از تلخ ترین مشاجره های آن ها به ناگهان ناپدید شده است.

توضیحات : زویاگنیتسف شهرت مناسبی در میان فیلمسازان روز روسیه دارد ، او که با دقت و ممارست زیاد هر چند سال یکبار اثری را روانه فستیوال کن می کند امسال جزو یکی از جدی ترین مدعیان کسب نخل طلا محسوب می گردد. آندره زویاگنیتسف با فیلم «لویاتان» موفق به کسب جایزه بهترین فیلمنامه و با فیلم «یلنا» موفق به اخذ جایزه ویژه هیئت داوران شده است.

زمان مناسب/نوشته از کامینارت

۲ زمان مناسب

کارگردان : بن و جاشوا سافدای

بازیگران : رابرت پاتینسون ، جنیفر جیسون لی

محصول : آمریکا

مدت زمان : ۱۰۰ دقیقه

ژانر : جنایی

خلاصه داستان : یک سارق بانک متوجه می شود توان فرار از دست اشخاصی که در تعقیب اش هستند را ندارد.

توضیحات : برادران سافدای برای اولین بار است در فستیوال کن حضور پیدا می کنند ولی اثر پیشین آن ها با عنوان «بهشت چه می داند» به اندازه کافی معتبر و ماندگار هست که مقدمات حضور آن ها در بخش رقابتی را فراهم سازد. فیلم واجد تصویری متفاوت از پاتینسون ستاره سال های نه چندان دور فیلم های عامه پسند هالیوودی است.

واقعا هیجوقت اینجا نبودی/نوشته از کامینارت

۳ واقعا هیچوقت اینجا نبودی

کارگردان : لین رمزی

بازیگران : خواکین فونیکس ، اکاترینا سامسونوف

محصول : آمریکا ، فرانسه

مدت زمان : ۹۵ دقیقه

ژانر : معمایی ، هیجانی

خلاصه داستان : تلاش یک کهنه سرباز جنگ برای نجات جان یک دختر جوان از حلقه قاچاق جنسی به طرز وحشتناکی اشتباه پیش می رود.

توضیحات : لین رمزی که توانایی خاصی در نمایان کردن لحظات تکان دهنده و دلخراش دارد این بار دست بروی سوژه مناسبی گذاشته است و قصد دارد مشکلات برآمده از پروژه پیشین اش با عنوان «جین اسلحه می کشد» که هیچگاه به اتمام نرسید و با نام او پخش نشد را به دست فراموشی بسپرد. گرچه رمزی با فیلم «باید راجع به کوین حرف بزنیم» به شهرت رسید ولی جایزه اش از فستیوال کن را بخاطر اثری با عنوان «مورورن کالر» در بخش استعدادهای جوان دریافت کرده است.

کشتن یکک گوزن مقدس

۴ کشتن یک گوزن مقدس

کارگردان : یورگوس لانتیموس

بازیگران : کالین فارل ، نیکول کیدمن

محصول : انگلستان ، ایرلند

مدت زمان : ۱۰۹ دقیقه

ژانر : ترسناک ، معمایی

خلاصه داستان : تلاش یک نوجوان برای دعوت کردن یک جراح به میان جمع خانواده غیرعادی خود اتفاق های غیرمنتظره ای را رقم می زند.

توضیحات : لانتیموس فیلمساز متفاوت یونانی تا به حال با آثاری چون «دندان سگ» و «خرچنگ» در فستیوال کن حضور داشته است و برای فیلم «خرچنگ» موفق به کسب جایزه هیئت داوران شده است. شایان به ذکر است این دومین فیلم مشترک فارل و کیدمن پس از «فریب» است که در فستیوال کن امسال نمایش داده می شود و دومین همکاری مشترک فارل و لانتیموس را پس از «خرچنگ» رقم می زند ، بازیگری که ادعا دارد پس از خواندن فیلمنامه «گوزن مقدس» برای اولین بار تا ساعت ها با حالت تهوع شدیدی کلنجار رفته است.

شگفت زده/نوشته از کامینارت

۵ شگفت زده

کارگردان : تاد هاینز

بازیگران : جولین مور ، میشل ویلیامز

محصول : آمریکا

مدت زمان : ۱۱۷ دقیقه

ژانر : درام

خلاصه داستان : ماجرای ارتباط عجیب پسری در غرب میانه و دختری که پنجاه سال پیش از او در نیویورک روزگار گذرانده است.

توضیحات : ادامه کارهای اقتباسی تاد هاینز که این بار به سراغ داستان شگفت انگیزی از برایان سلزنیک رفته است. هاینز دو سال پیش با ارائه فیلم «کارول» در فستیوال کن مورد تقدیر قرار گرفت.

پایان خوش/نوشته از کامینارت

۶ پایان خوش

کارگردان : میشائیل هانکه

بازیگران : ایزابل هوپر ، توبی جونز

محصول : فرانسه ، اتریش

مدت زمان : ۱۰۷ دقیقه

ژانر : درام

خلاصه داستان : درامی خانوادگی که بحران مهاجران در اروپا را مورد بررسی قرار می دهد.

توضیحات : اثر تازه فیلمساز برجسته اترشی که جوایز متعددی از فستیوال کن دریافت کرده است و از میان آن ها می توان به دو نخل طلا برای فیلم های «روبان سفید» و «عشق» اشاره کرد. هانکه پس از غیبتی ۵ ساله اثری با همکاری بازیگر کهنه کارش ژان لویی ترتینیان ارائه داده است ، این در حالی است که ترتینیان اعلام کرده است که تنها در فیلم های هانکه حاضر به نقش آفرینی خواهد بود زیرا او بزرگترین کارگردان زنده دنیاست. از سویی دیگر هانکه در مورد دومین همکاری اش با این بازیگر بزرگ او را بهترین بازیگر تمام دوران پس از مارلون براندو نامیده است.

در حال محو شدن/نوشته از کامینارت

۷ در حال محو شدن

کارگردان : فاتح آکین

بازیگران : دایان کروگر ، نومان آکر

محصول : آلمان ، فرانسه

مدت زمان : ۱۰۶ دقیقه

ژانر : درام

خلاصه داستان : زندگی کاتیا پس مرگ همسر و فرزندش در یک بمب گذاری فرو می ریزد. او پس از عزاداری و برقرار نشدن عدالت در این زمینه به صرافت گرفتن انتقامی شخصی می افتد.

توضیحات : جدی ترین حضور فاتح آکین با فاصله ۱۰ سال در فستیوال کن ، او در سال ۲۰۰۷ با فیلم «مرز بهشت» توانست جایزه بهترین فیلمنامه را کسب کند. شنیده ها حاکی از آن است که آکین پس از شکست فیلم های «برش» و «خداحافظ برلین» موفق به ساخت اثری درخور توجه و پیچیده شده است.

موحش/نوشته از کامینارت

۸ موحش

کارگردان : میشل هازاناویسیوس

بازیگران : لویی گارل ، استیسی مارتین

محصول : فرانسه

مدت زمان : ۱۰۷ دقیقه

ژانر : زندگینامه ای ، کمدی

خلاصه داستان : فیلمساز بزرگ سینمای فرانسه ژان لوک گدار در جریان ساخت یکی از فیلم هایش به شکلی دیوانه بار دلباخته بازیگر جوانی با نام آن ویازمسکی می شود و بعدها با او ازدواج می کند.

توضیحات : امید اصلی سینمای فرانسه برای کسب مهمترین جایزه سینمایی کشور خودشان. هازاناویسیوس پس از «هنرمند» دو اثر نه چندان جدی با نام های «بازیکن» و «جستجو» ساخت که به هیچ عنوان قابل مقایسه با اثر برنده جایزه اسکارش نبود. از سویی دیگر زمانی حرف از ساخت اثری زندگی نامه ای بر اساس زندگی کارگردان بزرگ سینمای فرانسه به میان آمد هیچ فیلمساز دیگری در این کشور یافت نمی شد که به اندازه هازاناویسیوس به تاریخچه سینما اشراف داشته باشد و در حال حاضر همه چیز ؛ از گروه درخشان بازیگری گرفته تا عوامل فنی برنده جوایز معتبر جهانی در «موحش» جمع شده اند تا بسوی نخل طلای کن قدم بردارند.

منبع:خبرگذاری صبا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را ثبت کنید